Više od stotinu poljoprivrednih proizvođača na prezentaciji koju je organizovala “Jelena”

Više od stotinu poljoprivrednih proizvođača okupilo se sinoć u Drakseniću na prezentaciji hibrida sjemenarske kuće Dekalb, kompleksnih mineralnih đubriva firme „Eliksir Zorka“ Šabac i Bajrovih zaštitnih sredstava, koju je za svoje kooperante organizovalo Poljoprivredno-trgovačko preduzeće „Jelena“.

Da je veoma bitno koji se hibridi siju tvrdi  predstavnik firme „Agrimatko“ Aleksandar Milanović koji je dubičkim poljoprivrednicima govorio o prednostima DKC hibrida.

On je rekao da su ovi hibridi godinama zastupljeni na dubičkim oranicama sa veoma dobrim rezultatima , ukoliko se vodi računa za koji tip zemljišta i za koju namjenu se siju.

Za ovu sezonu pripremili smo 8 DKC hibrida kukuruza od FAO grupe 250 do  grupe 590,  kazao je Milanović.

On je rekao da imaju hibride za svaku njivu , podijeljene u dvije grupe, one koji podnose dosta teže uslove proizvodenje i daju solidne rezultate u skromnijoj agrotehnici i hibride sa znatno većim genetskim potencijalom. U ovoj grupi su hibridi koji mogu dobro da nagrade dobrog proizvođača, istakao je Milanović.

Veliku ulogu u ostvarivanju dobrih prinosa, a time i profita u svim granama poljoprivredne proizvodnje , pa tako i u ratarstvu ima pravovremena i kvalitetna upotreba mineralnih đubriva.  Sa kompleksnim đubrivima firme „Eliksir Zorka“ iz Šapca  dubičke proizvođače upoznao je Srđan Bekrić,  produkt menadžer u ovoj firmi.

Za ratare koji su propustili jesenju gnojidbu , ovog proljeća u osnovnoj gnojidbi  preporučio je primjenu formulacije tri petnaestice, 3×16 i 7x20x30, u kojima je fosfor vodorastvorljiv i preko 90%, pa ga biljke koriste tokom cijele vegetacije.

Ono što je novo zadnjih godina iz naše kompanije  je mikrogranulisano đubrivo Super Start čija primjena osigurava brzi porast proljećnih usjeva i jako dobro ukorijenjivanje tih  usjeva, tako da brže mogu da prođu stresne vremenske uslove ranog proljeća, rekao je Bekrić.

On je poljoprivrednicima preporučio da vode računa šta i kako primjenjuju , jer se uz analizu zemljišta , adekvatno đubrivo i neke nove dodatke kao što je Super Start, može jako da utiče na smanjenje negativnih efekata nepovoljnih vremenskih uslova.

Kvalitetne proizvodnje nema bez primjene savremene tehnologije u kojoj  primjena zaštitnih sredstava igra veliku ulogu, posebno u godinama u kojima vremenske prilike ne idu na ruku poljoprivrednim proizvođačima. Bajerove novitete u zaštiti strnih žita, kukuruza, soje i djelomično uljane repice predstavio je Milan Tomić.

Pored našeg Adenga koji je nosilac zaštite kukuruza imamo novi herbicid  Monsun Aktiv, korektivni preparat za primjenu od 4-6 lista, kazao je Tomić i za zaštitu strnih žita predstavio novi fungicid za zaštitu lista i stabljike  kod žitarica Falkon Forte, trokomponentni fungicid, koji je i ekonomičan sa cijenom od 40 do 50 KM po hektaru.

Borislav Liščinski iz Klekovaca ratarskim kulturama  sije više od 40 hektara i uvijek sluša savjete stručnjaka , zato je gotovo uvijek prisutan na stručnim predavanjima, posebno ako su u organizaciji firme „Jelene“  sa kojom godinama uspješno sarađuje.

A svojim kooperantima „Jelena“ i ove godine  obezbjeđuje beskamatno kreditiranje proizvodnje, nabavku sjetvenog repromaterijala sa plaćanjem nakon berbe u žitu, stručnu podršku  i otkup, kazao je pomoćnik direktora Milan Delić.

Da su zadovoljni kooperanti  dugoročna orijentacija ovog preduzeća pokazuju i konstantne investicije i novi projekti.

Peta je godina kako u kontinuitetu ulažemo u obnovu postojećih i izgradnju novih objekata, tako smo ove godine 500.000 KM investirali u gradnju  silosa kapaciteta 3.000 tona za doradu sjemena, kazao je vlasnik „Jelene“ Marko Vlajsević.

On je rekao da je u izgradnji i druga kip-rampa, koja će osigurati brži i kvalitetniji prijem žita, a sve u cilju  da kooperanti ovog preduzeća budu zadovoljni.

Zato je već sada sigurno da će “Jelena” svojim kooperantima u novoj sezoni  osigurati za oko 30 odsto niže cijene sušenja , a u planu imaju  i druge pogodnosti, pa će tako kreditirati i sjetvu soje koja iz godine u godinu sve više dobija na značaju kao treća kultura u plodoredu.