U ponedjeljak, 10.jula vanredna deratizacija zbog epidemije mišje groznice

Mišja groznica, oboljenje koje izazivaju glodari, nije ni malo bezazlena bolest , a činjenica da se broj pacijenat kod kojih je potvrđena bolest, uvećava, dovoljno je upozorenje da moramo biti oprezni i pridržavati se savjeta ljekara. Visoke temeprature vazduha , nedovoljna lična higijena, kao i higijena hrane i vode za piće, osnovni su razlozi što su se ovih dana pojavila i dva slučaja leptospiroze i jedan slučaj kju groznice. Zbog toga smo posjetili epidemiloga doktoricu Borku Knežević u dubičkom Domu zdravlja „Kozma i Damjan“, koja je nedavno za područe opštine proglasila epidemiju mišje groznice.

„Trenutno imamo šest potvrđenih slučajeva mišje groznice i četri slučaja koja su još na liječenju u Klinici za infektivne bolesti u Banjaluci i čekamo potvrdu o bolesti. Građanima preporučujem sto češće pranje ruku , da izbjegavaju dodir sa miševima , a ako moraju čistiti prostorije gdje su boravili miševi da nos i usta zaštite maskama i rukavice stave  na ruke i sve to nakon upotrebe bace. Ukoliko nađu uginule glodare moraju ih zakopati  ili spaliti“, istakla je doktorica Knežević.

Ona je dodala da je neophodna i higijena hrane i vode za piće, pa ne treba piti vodu za koju nismo sigurni da je mikrobiološki ispravna , te da se hrana čuva u frižideru , a u slučaju da se nosi van mora biti u kutijama.

Osim mišje groznice , ovih dana su potvrđena i dva slučaja leptospiroze i jedan slučaj kju-groznice. „Leptospiroza je oboljenje koje izaziva  bakterija , bolest počinje slično kao mišja groznica , sa visokom temperaturom , groznicom , glavoboljom , bolovima u mišićima i drugim poremećajima, a dva slučaja zabilježena kod nas su prošla bez većih komplikacija i nakon liječenja u Infektivnoj klinici, vraćena su na kućno liječenje“, kazala je doktorica Knežević.

„Nije tačna informacija da je zabranjeno kupanje na Uni, nema nijednog razloga za to , jer Una je protočna , brza i čista rijeka“, dodala je doktorica Knežević.

Mišja groznica pojavila se ne samo u našoj nego i u susjednim opštinama , Gradišci, Srpcu i Kostajnici , i to uglavnom kod ljudi na selu prilikom obavljanja nekih poljoprivrednih poslova  kada dolaze u dodir sa mišjim izlučevinama, kazao je doktor Radenko Reljić, načelnik opštine, te pozvao stanovništvo na oprez.

„U ponedjeljak, 10.jula započećemo  vanrednu deratizaciju koju će obaviti preduzeće za saniranu i ekološku zaštitu „Eko-bel“ iz Banjaluke, uglavnom po brdskom području opštine, odnosno u selima gdje se već pojavila mišja groznica, a planiramo da se deratizacija obavi u oko 800 domaćinstava,“ naglasio je doktor Reljić.

On je dodao da ukoliko se ukaže potreba, vanredna deratizacija obaviće se i na ostalom dijelu opštine.