U okviru Projektne sedmice održano predavanje o dobroj poljoprivrednoj praksi i stvaranju brenda

U okviru Projektne sedmice u Srednjoškolskom centru“Nikola Tesla“ učenici stručnih škola obilaze preduzeća u Republici Srpskoj i Srbiji kako bi se praktično upoznali sa načinom poslovanja i funkcionisanjem privrednih subjekata.

U projektu sedmice učestvuju svi razredi, a pored obilaska privrednih preduzeća, za  srednjoškolce se organizuju i predavanja  na kojima stručnjaci govore o primjerima dobre prakse, kazala je direktor srednjoškolskog centra Senada Zlokapa.

Za učenike poljoprivredne struke ,predavanje o dobroj praksi u poljoprivredi, tehnologiji proizvodnje rakije u potkozarskom kraju i stvaranju brenda kao krajnjeg cilja tržišnog  poslovanja, danas je govorio Miro Krnjajić iz opštinskog Odsjeka za poljoprivredu koji se uspješno bavi i proizvodnjom rakije .

Unazad 20-ak godina u opštini Kozarska Dubica realizovano je više projekata, koji su kao krajnji rezultat imali organizovanu poljoprivrednu proizvodnju u skladu sa odgovarajućim prerađivačkim kapacitetima.

Dobra praksa u poljoprivredi je ono što smo mi praktično uradili na terenu , što je zaživjelo i urodilo plodom , ne samo ovdje nego i u široj regiji i na osnovu čega smo mi u Kozarskoj Dubici stvorili preduslove za podizanje sekundarne proizvodnje, kao što su hladnjača „Unaplod“ i sušara „Ekobela“, rekao je Krnjajić.

On je istakao da je srednjoškolcima , kao budućim akademskim građanima , bitno da se pojasni način na koji se to sve uradilo.

Radili smo studiozno, u projekat širenja voćarstva uključili smo eminentne stručnjake sa poljoprivrednih fakulteta i instituta, obznanili koje sorte ovdje mogu uspijevati i analizu zemljišta kao osnov svake poljoprivredne proizvodnje, pa i voćarstva, dodao je Krnjajić.

On je  naveo da je rezultat svih tih aktivnosti da se sa 24 hektara 2001.godine sada došlo do 460 hektara pod intenzivnim voćnim zasadima na području naše opštine.

O stvaranju brenda kao krajnjeg cilja tržišnog  poslovanja Krnjajić je rekao da je to dugotrajan proces koji traje generacijama, i kroz koji se tradicionalnoj proizvodnji za lične potrebe daje komercijalni aspekt, bez kojeg se ništa ne može uraditi pa tako ni u poljoprivredi.

Dugotrajan proces je i sticanje znanja , a kao i u poljoprivrednoj proizvodnji do krajnjeg cilja dolazi se samo uz mnogo uloženog truda. U srednjoj školi stiču se osnove , a na učenicima je da stečeno znanje usavršavaju sami ,kroz praksu na svojim imanjima ili kroz nastavak školovanja .

Da je to tako potvrdio je Dejan Cvijanović učenik prvog razreda poljoprivredne škole , koji je rekao da su kroz posjetu privrednim preduzećima i na ovakvim predavanjima naučili mnogo, ali i postali svjesni činjenice da se teorija od prakse u mnogo čemu razlikuje, te da je sticanje praktičnog iskustva veoma bitno.