Sistem “krava-tele”, isplativ način tova u govedarstvu

Natjerani borbom na tržištu i otkupnim cijenama farmeri se kao i većina poljoprivrednih proizvođača  stalno pitaju šta proizvoditi, koju pasminu goveda nabaviti, je li isplativo proizvoditi mlijeko, baviti se preradom, ili toviti junad.

S obziroma na iskorištavanje prirodnih resursa, ishrane i potrebe za adekvatnim objektima sistem uzgoja „krava-tele“ postaje najisplativiji oblik proizvodnje.

Ovakav način uzgoja postaje sve popularniji, naročito kod farmera koji raspolažu pašnjacima ,kazao je Saša Dragičević iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi na predavanju koje je danas u Kozarskoj Dubici organizovano u okviru Zimske škole za poljoprivrednike.

On je dubičkim farmerima govorio o prednostima ovog tovnog sistema i na čemu se zasniva njegova isplativost.

Ovaj sistem uzgoja je usmjeren na proizvodnju mesa, osnovni proizvod je tele koje ostaje sa majkom do 6 – 8 mjeseci, čak i dužim dijelom života,osnovna hrana teletu je mlijeko i zbog toga možemo reći da je kvalitet takvog mesa ekološki najprihvatljiviji način uzgoja, kazao je Dragičević.

On je rekao da sistem uzgoja „krava-tele“ ima mnoge  prednosti , da su , za razliku od mljekarskog sektora, relativno mala ulaganja u infrastrukturu i opremu, jer u zavisnosti od kimatskih uslova goveda  provodu 9 do 10 mjeseci na pašnjacima slobodno se krećući , tako da je prisustvo proizvođača svedeno na minimum.

Dragičević je istakao da zbog  kvaliteta meso iz uzgoja „krava-tele“ ima siguran plasman na tržištu ,  te da u prilog našim farmerima ide i činjenica da u proizvodnju mogu krenuti sa postojećim rasnim sastavom  jer  se kod nas najprisutniji Simentalac može lako poboljšati mesnim rasama.

On je istakao da kroz sistem podsticaja ova prozvodnja svake godine ima podršku resornog ministarstva .

Veće površine pod pašnjacima osnovni su uslov za ovaj način uzgoja u govedarstvu, a  isto tako je i u ovčarskoj proizvodnji ,kazao je naš sugrađanin Darko Lukač koji se  godinama uspješno bavi ovčarstvom.

On je rekao da je kod nas sve više zapuštenog zemljišta koje se može iskoristiti na ovakav način.

I današnjem predavanju prisustvovali su učenici Srednjoškolskog centra „Nikola Tesla“, koji su sa pažnjom pratili, kako kažu, uvijek dobrodošle savjete stručnjaka .

Jovana Gačić, učenica drugog razreda poljoprivredne škole , kazala je da im ova predavanja znače dosta , da im daju priliku da prošire svoje znanje i saznaju nešto novo što nisu čuli na nastavi.

Zimska škola za poljoprivrednike se nastavlja , sa kojom temom poljoprivrednici će biti blagovremeno obaviješteni , poručili su danas predstavnici Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi i opštinskog Odsjeka za poljoprivredu koji u Kozarskoj Dubici zajedno organizuju ovu školu za poljoprivrednike.