Reljić: “Za Kozarsku Dubicu novo tržište za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda značajna prilika”

Otvaranje kineskog tržišta za mlijeko i mliječne proizvode iz BiH značajna je prilika i dodatni podsticaj za razvoj domaćih poljoprivrednih kapaciteta, a posebno bi značilo Kozarskoj Dubici s obzirom da u našoj opštini posluje “Mlijekoprodukt”, najveći proizvođač mlijeka, mliječnih proizvoda i sira u Bosni i Hercegovini, izjavio je danas načelnik opštine Radenko Reljić.

Reljić je naglasio da je dubička mljekara jedan od pokretača privrede na republičkom nivou, posebno kada je riječ o poljoprivredi i stočarstvu.

“Jačanjem domaće privrede jačamo našu ekonomiju, zajednicu, republiku. Ova kompanija zapošljava blizu 400 radnika, sarađuje sa velikim brojem kooperanata u cijeloj republici. Otvaranje kineskog tržišta značilo bi mnogo i za menadžment kompanije, kooperantima, a i lokalnoj zajednici jer bi došlo do otvaranja novih radnih mjesta, proširivanja proizvodnih kapaciteta i kada je riječ o kooperantima i o kompaniji Mlijekoprodukt”, rekao je Reljić.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac izjavio je da se uskoro očekuje otvaranje kineskog tržišta za mlijeko i mliječne proizvode iz BiH, budući da su, nakon višegodišnjeg zastoja, u proteklom periodu intenzivirane aktivnosti na ovom procesu.

“Kineska strana dostavila je dodatna pitanja na upitnik za odobravanje izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, koji joj je Kancelarija za veterinarstvo BiH uputila prije nekoliko godina. Nadležne institucije trenutno aktivno rade na finalizaciji odgovora kako bi se stekli uslovi za izvoz u Kinu”, istakao je Košarac.

Nakon što BiH dostavi odgovore na dodatna pitanja iz upitnika, inspekcijske službe iz Kine trebalo bi da dođu u BiH i izvrše kontrole domaćih kapaciteta za proizvodnju i preradu mlijeka.

On je posebno pohvalio napore ambasadora Kine u BiH Đi Pinga na ubrzavanju aktivnosti koje će rezultirati otvaranjem kineskog tržišta za mlijeko i mliječne proizvode iz BiH.

“Jačanje saradnje i veći obim spoljnotrgovinske razmjene u fokusu su mojih razgovora sa ambasadorom Đi Pingom. Ohrabren sam njegovim angažmanom ne samo kada je u pitanju izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda, nego i mesa i vina na kinesko tržište”, dodao je ministar Košarac.

Prema njegovim riječima, otvaranje privredno potentnog kineskog tržišta značajna je prilika i dodatni podsticaj za razvoj domaćih poljoprivrednih kapaciteta.

“Tržište Kine ima svoje specifičnosti, ali naši proizvođači i prerađivači mlijeka imaju kapacitete i iskustva da svoje proizvode, osim evropskim, ponude i kineskim potrošačima”, rekao je ministar Košarac.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH nastavlja aktivnosti na otvaranju novih tržišta za plasman domaćih proizvoda, cijeneći da je to jedna od mjera zaštite domaće proizvodnje.