Prapremijera dokumentarnog filma”Za vrijeme mene”,autora Sime Brdara u Seoskom domaćinstvu Banjac

U Seoskom domaćinstvu Banjac u Klekovcima u subotu veče predstavljeno je najnovije dvanaestominutno ostvarenje poznatog scenariste i reditelja Sime Brdara ,dokumentarni film „Za vrijeme mene“.

I ovog puta kroz život običnog čovjeka, osamdesetogodišnjeg Rade Cvijića iz Ahemtovaca kod Novog Grada, njegovu svakodnevnicu i životne radosti  Brdar  šalje jasnu poruku o demografskoj situaciji u našem selu.

Cvijićeva životna radost je šah, a muka što u svom selu više gotovo da nema sa kim da ga igra. Rekli bi obična priča jednog čovjeka , ali nije, to je naša priča i naša svakodnevnica.

„Šah je veliko civilizacijsko naslijeđe i on je bio veoma važan u neko naše vrijeme , međutim neke stvari su gotovo nestale ,kao i čitava područja.Ovo je priča opomene jednog čovjeka ,seljaka , koji je bio briljantan igrač šaha, čak i za to vrijeme ,koji je imao remi sa Svetozarom Gligorićem jednim od najvećih jugoslavenskih i srpskih šahista. Ovo je opomena da bismo mi neke stvari trebali vratiti , razvijati, podizati nivo naše brige  o svemu šta se dešava oko nas.Ja bih ovaj film čak nazvao „Stanje stvari“,  kaže Brdar o svom najnovijem djelu .

U relizaciji svog novog projekta Brdar je i ovog puta imao podršku Centra za informisanje i kulturu Kozarska Dubica.

Saradnja je postojala i nastaviće se u narednom periodu, kazala je direktor Centra Dijana Kondić i istakla da je na imanju porodice Banjac priređeno predivno kulturno veče. Podsjetila je da su prikazana dva dokumentarna filma našeg poznatog režisera,scenariste i književnika Sime Brdara, te da je jedan od tih filmova i premijerno prikazan u Kozarskoj Dubici

Ona je rekla da je ubijeđena da će kao i prethodni, i film „Za vrijeme mene“ ponijeti mnoge nagrade na međunarodnim festivalima, te da su filmovi Sime Brdara ,kao i sam autor, dobri promoteri opštine Kozarska Dubica ,ali i same Republike.

Gotovo svi filmovi ovog autora predstavljaju životne ili priče o samom smislu života i bitno je naglasiti da mnogi njegovi filmovi govore o stradanju Srba tokom Drugog svjetskog rata i kao takvi zaslužuju veliku pažnju, kazala je Kondićeva. Ona je istakla da je Centar za informisanje i kulturu ponosan što je dio ovih projekata, te da podrška neće izostati ni u narednom periodu.

Brdar je autor filmova zahvaljujući kojima je međunarodna javnost upoznata sa strahotama Drugog svjetskog rata,genocida i holokausta na ovim našim prostorima. Tako je prapremijeri filma „Za vrijeme mene“ prethodilo prikazivanje na međunarodnim festivalima od struke i publike višestruko nagrađivanog dokumentarnog filma „Krst od krvi“,  koji donosi priču o stradalačkoj sudbini braće Miloša i Marjana Banjca iz Klekovaca , koje su ustaše 1943.godine odvele u jedan od najsurovijih njemačkih logora u Norveškoj.

Ovo je samo jedan u nizu filmova  autora koji  gotovo tri decenije širom svijeta prenosi istinu o strahotama Drugog svjetskog rata, ali njegovu pažnju zaokupljaju i vedrije teme o svakodnevnom životu i običnim ljudima,

Autor je mnogobrojnih priča ,a  kako je sa svojim filmskim ostvarenjima često prisutan na mnogobrojnim međunarodnim festivalima neke od njih su zainteresovale i mlade ljude u tim zemljama. Kakav odnos imaju prema srpskom narodu i kulturi govori primjer mlade Ljinete Lasjauskajie koja je sa Brdarevom pričom „Semafor“ u konkurenciji 900 kandidata položila prijemni na litvanskoj državnoj  akademniji za film i pozorište u Vilniusu.

To mu je bio povod  da u subotu veče  priredi izvođenje  jednog takvog teksta,pa je dubička publika imala priliku da prisustvuje i  prezentaciji dramskog teksta pod nazivom „Oklopter“  u izvođenju  glumice  Karine  Češujko.

Ona je inače, profesor na odsjeku umjetnosti na litvanskom državnom univerzitetu u Kaunasu, a za djela Sime Brdara  kaže da su srpsko kulturno naslijeđe  i da mu je stoga potrebna veća institucionalna podrška jer svoje projekte uglavnom sam realizuje.

Simo Brdar se dokumentarnim filmom bavi gotovo trideset godina, reditelj je i scenarista mnogobrojnih filmova i nosilac brojnih priznanja za svoj rediteljski i književni rad.On je  počasni član Izdavačkog savjeta Instituta Jasenovac u Njujorku, a u avgustu 2011. godine na “Balfestu” u Plovdivu, proglašen je za ambasadora dobre volje.