Potpisan Protokol o zaštiti djece sa fizičkim i psihičkim smetnjama

U cilju unapređenja saradnje nadležnih institucija i organizacija opštine Kozarska Dubica na aktivnostima pružanja podrške i zaštite djeci sa fizičkim i psihičkim smetnjama u razvoju i njihovim roditeljima, danas je u kabinetu načelnika opštine potpisan Protokol o zaštiti djece sa fizičkim i psihičkim smetnjama.

Svoj potpis na ovaj dokument  stavilo je deset potpisnika, načelnik opštine i direktori Centra za socijalni rad, Doma zdravlja, Vrtića „Pčelica“ , osnovnih i srednje škole, te predstavnici Policijske stanice  i Udruženja roditelja djece i omladine sa posebnim potrebama „Rastimo zajedno“.

U cilju unapređenja socijalne i zdravstvene zaštite djece sa fizičkim i psihičkim smetnjama, kojih u našoj opštini ima više od stotinu, mi smo danas imenovali mješovitu komisiju u kojoj su predstavnici svih relevantnih institucija i opštine kao glavnog nosioca ovih aktivnosti, kazao je načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić.

On je rekao da je ovo jedna nova usluga Centra za socijalni rad koja se realizuje pod pokroviteljstvom i u saradnji sa UNICEF-om.

Kao nosioci tih aktivnosti mi ćemo plaćati logopeda koji dolazi iz Gradiške, rekao je Reljić i dodao da u sklopu naših škola postoji specijalno odjeljenje za rad sa djecom sa smetnjama.

Prednost ovog Protokola je što ćemo mi  pored toga što plaćamo i druge usluge kao što je prevoz koji ide na teret opštine, voditi računa da se ta djeca što prije socijalizuju i postanu punopravni i aktivni članovi našeg društva , istakao je Reljić.

Suština potpisanog sporazuma je unapređenje saradnje između institucija i organizacija u lokalnoj zajednici kada su u pitanju potrebe djece i omladine sa smetnjama u razvoju, kazala je direktor Centra za socijalni rad Maja Špica.

Ona je naglasila da ta saradnja već postoji i da je veoma kvalitetna,ali i da će uvođenje referalnih mehanizama praćenja doprinijeti da svaka institucija sa aspekta svoje struke doprinese da se dijete razvija do maksimuma svojih potencijala.

Centar za socijalni rad je nosilac socijalne zaštite na lokalnom nivou , ali suština je da ima podršku i drugih institucija u lokalnoj zajednici jer je cilj razvijanje multisektorske saradnje kako bi doprinijelo razvoju socijalne zaštite i inkluzije socijalno isključenih i marginalizovanih grupa djece, istakla je Špica.

Ona je kazala da je u septembru, početkom rada Dnevnog centra za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju ,Centar za socijalni rad uspostavio novu uslugu u čemu imaju punu podršku svih institucija, potpisnika današnjeg sporazuma koji čine stručni tim ovog centra.

U sklopu dnevnog zbrinjavanja , pored dnevnog boravka i ishrane, omogućen im je stručni tretman defektologa,socijalnog radnika, pedagoga, psihologa, pregled dječijeg pedijatra koji dolazi jednom mjesečno, a uz finansijsku podršku opštine imamo i uslugu logopeda koji trenutno ima 15 djece u tretmanu,ali i listu čekanja, pojasnila je Špica.

Prema njenim riječima i spisku iz dubičkih osnovnih škola na tretman logopeda čeka  78 tipične djece sa smetnjama u razvoju, a iz evidencije centra 52 djeteta do 15 godina starosti.

Osnovna škola „Sveti Sava“ u svom sastavu ima jedno specijalno odijeljenje koje pohađaju djeca sa fizičkim i psihičkim smetnjama , kazao je direktor ove škole Bogdan Marelj.

On je rekao da u ovom odjeljenju sa šest učenika radi stručni kadar, kao i da nastoje da na vrijeme otkriju takvu djecu kako bi im pružili svu potrebnu stručna pomoć.

Govoreći o danas potpisanom protokolu on je  naglasio da je već u pripremama isticao njegov značaj jer smo ,kako kaže , svjedoci da imamo sve više i više takve djece.

Prema evidenciji opštinskog Centra za socijalni rad 108 djece i omladine do 21 godine starosti imaju fizičke i psihičke smetnje u razvoju. O poboljšanju kvalitete njihovog života i rada sve češće se govori, u našoj opštini uz Centar za socijalni rad i opštinsku upravu, od 2004.godine u tome je aktivno Udruženje roditelja djece i omladine sa posebnim potrebama „Rastimo zajedno“ koje ima 70 članova.

O unapređenju položaja ove kategorije naših sugrađana govoriće se i u petak,10.novembra na javnoj raspravi koju organizuje Centar za socijalni rad o Akcionom planu jačanja sistema socijalne zaštite i inkluzije u opštini Kozarska Dubica, a prioritetna grupa su djeca sa smetnjama u razvojiu.

Rasprava će biti održana u 12 časova u maloj skupštinskoj sali, a organizatori kažu da su dobrodošli svi zainteresovani građani,posebno roditelji djece i omladine sa smetnjama u razvoju ,kako bi se i njihovi prijedlozi ugradili u ovaj dokument.