Opasnost u prirodi-krpelji

U  dubičkom Domu zdravlja sve češće se javljaju pacijenati sa ugrizom krpelja. Ljekarsku pomoć traže i odrasli i djeca, kaže Dragica Mirosav glavna sestra u ovoj zdravstvenoj ustanovi i upozorava da ljudi često ugriz krpelja ne smatraju ozbiljnim problemom, iako može da im prenese opasna oboljenja.

Stručnjaci kažu da zaraženi krpelji mogu da izazovu lajmsku groznicu ili još opasniji encefalitis, virusno zapaljenje mozga i moždanih ovojnica, ali i dodaju i da nisu svi krpelji prenosnici bolesti.

Bolest prenose samo zaraženi krpelji, a crvenilo na mjestu ujeda, bolovi u mišićima i zglobovima, povišena temperatura, povraćanje, neki su od simptoma.

Stoga, nakon boravka u prirodi tijelo treba da se detaljno pregleda i ako se ustanovi ujed krpelja da se građani odmah jave ljekaru kako bi se odstranio krpelj u cijelosti, odnosno kako ne bi došlo do komplikacija nastalih ako u koži pacijenta ostane glava i rilca krpelja, pojašnjava Mirosav.

Ona je istakla da je najbolje da to urade stručna lica u nekoj od zdravstvenih ustanova.

Sezona krpelja je od aprila pa do kasne jeseni, a među potencijalnim žrtvama, najugroženiji su djeca i poljoprivrednici, koji najviše vremena provode u prirodi.

Savjet stručnjaka je da se koža zaštiti sredstvima za zaštitu kao što su losioni i kreme koji štite od ugriza otrovnih životinja, a preporučuje se i nošenje duboke obuće prilikom boravka u prirodi.