Održana Godišnja skupština Udruženja uzgajivača ovaca i koza “Kozara”

Kraj jedne relativno uspješne godine donio je neočekivane probleme za uzgajivače ovaca. Bolest plavog jezika u 2016.-toj nije zaobišla potkozarske opštine, a kao i svi poljoprivrednici i oni očekuju probleme na tržištu zbog stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa Evropskom unijom.

Kakve će i kolike probleme ovaj sporazum donijeti za sada ni sami ne znaju. Darko Lukač predsjednik Udruženja uzgajivača ovaca i koza „Kozara“ procjenjuje da će se više i konkretnije znati za par mjeseci kada sporazum zaživi.

Posljedice, ako ih bude, možemo očekivati u vidu zasićenja ionako malog tržišta, povećanjem uvoza jagnjećeg i ovčijeg mesa, istakao je Lukač na danas održanoj godišnjoj Skupštini  Udruženja uzgajivača ovaca i koza „Kozara“  koje  okuplja uzgajivače iz Kozarske Dubice, Prijedora i Gradiške.

Osim članova,Skupštini su prisustvovali i u njenom radu učestvovali predstavnici Odjeljenja za privredu i poljoprivredu opštine Kozarska Dubica, te  Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede, Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi , Područne jednice Prijedor.

Duško Komnenović iz ovog resora je rekao da je ovčarska proizvodnja na području prijedorske regije u ekspanziji i da uzgajivači imaju stručnu i novčanu podršku resornog ministarstva, u vidu podsticaja u iznosu od 12 maraka za priplodnu ovcu koja je dala potomstvo, a koji mogu ostvariti uzgajivači sa kvalitetnim jatom od najmanje stotinu ženskih grla.

Kada su u pitanju posljedice bolesti plavog jezika, Komnenović je rekao da ovčari mogu da očekuju nadoknadu štete i dodao da bi preme planu resornog ministarstva vakcinacija protiv ove bolesti trebala da krene u mjesecu martu.

Osnovano prije nepune dvije godine Udruženje uzgajivača ovaca i koza „Kozara“  okuplja 30 uzgajivača iz Kozarske Dubice, Prijedora i Gradiške sa ukupno 25.000 grla. Trećina od toga u vlasništvu je dubičkih ovčara.

U našoj opštini ovčarstvo je posljednjih godina u ekspanziji i to uglavnom zahvaljujući doneke stabilnoj cijeni, niskim ulaganjima i sve većim zapuštenim površinama u brdskim dijelovima opštine.

Uglavnom se radi o ekstenzivnom uzgoju koji je zbog manjeg ulaganja isplativiji, a u rasnom sastavu prevladavaju Pramenka i križanci, iako ima i uzgajivača koji gaje Virtemberg i Solčavsko- jezersku pasminu.

Ovce se kod nas  isključivo uzgajaju radi mesa, vuna nema gotovo nikakvu vrijednost, a proizvodnja mlijeka i sira je tek za vlastite potrebe.