Nenad Milkić u dubičkoj biblioteci

Obilježavajući veliki jubilej, 60 godina postojanja Narodna biblioteka večeras je ugostila Nenada Milkića iz Malog Zvornika, jednog od najčitanijih pisaca današnjice za kojeg  mnogi kažu da piše o temama o kojima drugi ne žele da pišu.

Inspiraciju za svoj prvi roman  “Zovem se Dunja” pronašao je u istraživanju da se u Srbiji izvrši preko 200.000 abortusa što legalnih što nelegalnih.

Nakon prvog romana slijedi  trilogija “Mi smo branili Košare”. Romani koji govore o mladim ljudima, vojnicima koji su čuvali granicu sa Albanijom tokom agresije NATO na Srbiju, a nakon ove trilogije  Milkić se posvetio pisanju romana o stradanju  sarajevskih Srba tokom devedesetih godina.

„Priču o abortusima sam radio kada niko to nije radio, čak mislim da ne postoji  knjiga na tu temu. Radio sam priču o Košarama  u trenutku kada  nije pisano o Košarama i naravno o stradanju Srba u Sarajevu, o čemu su postojale knjige ali od pisaca iz Republike Srpske, u Srbiji nažalost ne“, kaže Milkić.

Pojašnjavajući zašto piše o temama o kojima drugi ćute, Milkić kaže da većina pisaca danas ide linijom manjeg otpora pišući o temama koje neće izazvati  neku buru, kao i da mnogi svoja djela prilagođavaju da bi bili kandidati za nagrade.

„Ja opet više volim  da idem težim putem, putem kojim se rjeđe ide i znam da je to mnogo trajniji put, toliki da će ostati kao  testament generacijama da uče šta je bilo  u ovom vremenu“, navodi Milkić.

On  smatra da  su bitni ljudi o kojima piše, a ne on kao autor i zato ne voli da govori o sebi.

„Sve moje teme su zasnovane na stvarnim ljudima i stvarnim  događajima i uvijek  želim da njih potenciram, moje ime nekako ostavljam  iza te priče“, kaže Milkić i ističe  da ga raduje činjenica da  je omladina, rođena poslije 2000.godine u velikom broju publika koja kupuje njegove knjige.

Milkić kaže da u svojim romanima piše o herojima našeg doba, ljudima  koji su živjeli i žive  u naše vrijeme i da je to samo mali način  da im se oduži i zahvali za sve ono što su uradili  za nas i naš narod.

„Trilogija o Košarama je završena, ja sam zaokružio tu priču, a  Pogrom je zamišljen u četiri knjige koje prate imaginarnu porodicu Kovačević koja se razgranala i ide na četiri strane, jedna je u Sarajevu, druga  u Koloni i te dvije knjige su završene, treći i četvrti dio izlaze do kraja ove godine, treći govori o Kosovu, a četvrti o Srebrenici“, rekao je Milkić.

Ovaj pravnik, pjesnik i književnik, član je Udruženja književnika Republike Srpske i Srbije. Do sada je objavio sedam romana i dvije zbirke poezije, a zaljubljenik je u šah, istoriju i staroslovensku mitologiju.

Gostovanjem Nenada Milkića Narodna biblioteka u Kozarskoj Dubici zvanično završava obilježavanje svog jubileja, ali kako direktorka ove ustanove Danijela Mandić kaže biblioteka će za Dubičane i dalje organizovati zanimljive događaje.

Ona istakla zadovoljstvo što su u biblioteci imali priliku da ugoste književnika  koji je jedan od najčitanijih autora mlađe generacije, koji piše o bolnim temama, ali o temama o kojima se mora stalno govoriti kako se ne bi ponavljale.

Mandićeva je kazala  da je i ovo  veče organizovano u saradnji sa kolegama iz Kostajnice  i Novog Grada.

„Zvanični dio obilježavanja jubileja večeras privodimo kraju, ali čitava ova godina  može da bude u znaku obilježavanja jubileja i mi ćemo se, kao i uvijek, potruditi da organizujemo što više druženja“, kazala je Manidićeva i naredno druženje, koje će organizovati u saradnji sa JU Spomen područje Donja Gradina, najavila za 29.april.