Komemorativni skup u zajedničkoj organizaciji Vlada Republike Srpske i Srbije

Na području naše opštine juče je obilježen Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini, u kojem je, prema procjenama stručnjaka, u periodu između 1941. i 1945. godine , ubijeno oko 700.000 ljudi, najviše Srba, Jevreja i Roma.Obilježavanje Dana sjećanja na jasenovačke žrtve započelo je Svetom arhijerejskom liturgijom u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici koju je služio Njegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem. Liturgiji su prisustvovali potomci jasenovačkih žrtava,predstavnici opštinske vlasti, političkih partija, vjernici i pripadnici Trećeg Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH.

Nakon Svete arhijerejske liturgije,  obilježavanje Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina-genocida nastavljeno u Spomen-području Donja Gradina, gdje je  ministar prosvjete i kulutre Republike Srpske Dane Malešević otvorio izložbu radova učenika osnovnih i srednjih škola o temi “Stradanje i sjećanje na nevine žrtve u koncentracionom logoru Jasenovac”.
Otvaranju izložbe prisustvovali su i ministar uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić, direktor Republičkog predagoškog zavoda Predrag Damjanović i direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković. Autorima najboljih literarnih i likovnih radova dodijeljene su nagrade. Ministar Malešević rekao da je veoma značajno da učenici učestvuju u obilježavanju stradanja nevinih žrtava u jasenovačkim logorima ,naročito u Donjoj Gradini, njegovom najvećem stratištu.

Potom se veliki broj građana ,zvaničnika i predstavnika diplomatskog kora okupio na grobnom polju Topole gdje su položeni vijenci, a među njima je bio i predsjednik Odbora za Donju Gradinu Darko Banjac.

Vijence nevino stradalim žrtvama  položili su predsjednik RS Milorad Dodik, delegacija jasenovačkih logoraša Srbije i logoraša Drugog svjetskog rata iz Republike Srpske,  predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, delegacije vlada Republike Srpske i Srbije, te predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić. Vijence su položili predstavnici brojnih ambasada, delegacija opštine Kozarska Dubica, izraelskog grada Modina i grada Banjaluka, SUBNOR-a, Boračke organizacije Republike Srpske i Saveza logoraša , Srpski savez u Švedskoj,političke partije i brojne druge delegacije.

Zatim je služen parastos srpskim, jevrejskim i romskim žrtvama logora na grobnom polju “Hrastovi”,a  komemorativni skup povodom Dana sjećanja zajedno su organizovale vlade Republike Srpske i Srbije.

Parastos za srpske žrtve na grobnom polju “Hrastovi” služio je Njegova svetost patrijarh srpski Irinej, dok su molitve jevrejskim i romskim žrtvama ustaškog logora Jasenovac čitali  predstavnici njihovih zajednica. Pristnima se ogratio gradonačelnik izraelskog grada Modina Haim Bivas koji je rekao da  postojanje Izraela, kao i mjesto Donja Gradina sa Spomen-područjem logora smrti Jasenovac, obezbjeđuju da će sjećanje na stradale biti zavijek sačuvano. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je  u Donjoj Gradini da se stradanje u Jasenovcu ne bi dogodilo da su Srbi 1941. godine imali Republiku Srpsku i zatražio da Jasenovac bude obilježen kao mjesto genocida.

Predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić u svome obraćanju izjavio je  da srpski narod nikome neće dati ni da pokuša, a kamoli da ponovo gazi po srpskim životima i da mu zatire sjeme kao što su to nekada činili.

Nakon komemorativnog skupa ,predsjednik Dodik i premijer Srbije Vučić sastali su se u hotelu “Zepter” i razgovarali o brojnim pitanjima, te važnosti zajedničkog obilježavanja značajnih stradanja srpskog naroda, odnosno potrebi da se snimi dokumentarni film o Jasenovcu, kao i igrani film svjetskog nivoa. Dodik je rekao  da tabla sa natpisom “Za dom spremni” u Jasenovcu upozorava da ta ideologija i dalje živi, a da Srbi žele mir i stabilnost.

On se zahvalio Vučiću i Njegovoj svetosti patrijarhu srpskom Irineju na prisustvu obilježavanju godišnjice stradanja u Donjoj Gradini. Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja najveće stratište u Drugom svjetskom ratu na teritoriji nekadašnje Jugoslavije.