Fond zdravstvenog osiguranja: Odobreno kreditno zaduženje od 100 miliona KM

Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske odobrio je kreditno zaduženje Fonda od 100 miliona KM kako bi zaštitio dostignuti nivo prava pacijenata, kao i isplatu redovnih tranši zdravstvenim ustanovama od kojih zavisi njihovo funkcionisanje.Iz Fonda zdravstvenog osiguranja saopšteno je da na osnovu ove odluke, na koju je saglasnost dala i Vlada Republike Srpske, Fond planira da sprovede postupak javne nabavke za izbor najpovoljnije banke.

U saopštenju se navodi da se Fond početkom ove godine suočio sa manjim prilivom sredstava u odnosu na planirane, što može da utiče na finansijsku stabilnost zdravstvenog sistema.

“Očekivani efekti od povećanja plata i najniže plate u Republici Srpskoj još nisu u značajnijoj mjeri vidljivi na prihodovnoj strani, a sa druge strane, znatno su povećana prava osiguranika u proteklim godinama”, ističe se u saopštenju.

Zbog toga, a prvenstveno očekujući da će efekti povećanja najniže plate, ali i plata u cjelini, te efikasnije naplate doprinosa, biti vidljivi u nastavku godine, Fond planira da kreditnim zaduženjem zaštiti dostignuti nivo prava pacijenata, kao i isplatu redovnih tranši zdravstvenim ustanovama od kojih zavisi njihovo funkcionisanje.

“Prihodi se u ovoj godini ne ostvaruju planiranom dinamikom, dok troškovi za finansiranje zdravstvene zaštite kontinuirano rastu i samo u 2023. godini su povećani za 118 miliona KM u odnosu na 2022. godinu”, pojašnjavaju u Fondu.

U saopštenju se navodi da je najveći rast troškova ostvaren kod finansiranja bolničke i primarne zdravstvene zaštite, troškova svih lijekova, te po osnovu refundacije neto plate za vrijeme bolovanja /povećana su prava trudnica, oboljelih od malignih bolesti gdje se plata isplaćuje u 100 odsto iznosu.

Negativan trend odnosa prihoda i rashoda, naglašavaju u Fondu, posljedica je i smanjenja stope doprinosa za zdravstvo sa 12 na 10,2 odsto. Samo po tom osnovu procijenjeni gubici Fonda na godišnjem nivou iznose oko 111 miliona KM.

Iz Fonda napominju i da je ukupan dug prema Fondu za doprinose 177 miliona KM, pa se može zaključiti da kada ne bi postojali dugovi prema Fondu, Fond ne bi ni imao potrebu da se kreditno zadužuje.

Sa planiranim kreditnim zaduženjem, ukupan iznos otplate kredita na godišnjem nivou će iznositi 6,43 odsto redovno ostvarenih prihoda, odnosno mnogo manje nego što je dozvoljeni limit koji iznosi 18 odsto redovnih prihoda Fonda zdravstvenog osiguranja.

Fond je u protekle dvije godine otplatio više od 80 miliona KM kredita, dok će u ovoj godini otplatiti oko 51 milion KM kredita iz tekućeg poslovanja.

“Novi planirani kredit, čiji iznos predstavlja gotovo mjesečni trošak Fonda zdravstvenog osiguranja, neće ugroziti poslovanje Fonda. I prema anuitetnom planu, iz godinu u godinu će se smanjivati izdaci za kredite, te Fond za nekoliko godina više neće imati trošak po osnovu kreditnih zaduženja”, ističe se u saopštenju.

U saopštenju se navodi da je Fond svih proteklih godina prvenstveno odgovornim radom, kontrolom i upravljanjem svim troškovima, značajno unaprijedio zdravstveni sistem.

“Osim kontinuiranog povećanja prava, Fond je samo u posljednje tri godine povećao izdvajanja za zdravstvenu zaštitu za oko 250 miliona KM. Sa druge strane, kontinuirano su smanjivane obaveze Fonda, pa su tako u ovoj godini obaveze smanjene za 20 miliona KM u odnosu na 31. decembar 2023. godine. Od 2016. godine obaveze su smanjene za oko 300 miliona KM”, precizira se u saopštenju.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja navode da su kao ustanova uradili sve da smanje obaveze i da kontinuirano povećavaju iznos sredstava za zdravstvene ustanove, uvode i finansiraju inovativne terapije kako bi osiguranici dobili bolju, dostupniju i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu, a konstantna proširenja prava govore u prilog tome.