Finansijska podrška korisnicima prava iz socijalne zaštite

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o socijalnoj zaštiti, kojim se predviđa povećanje iznosa prava na ličnu invalidninu, na novčanu pomoć i na dodatak za njegu i pomoć drugog lica, a koja korisnici ostvaruju na osnovu ovog zakona.
Ovim prijedlogom predviđeno je da se povećaju procenti za utvrđivanje visine iznosa ovih prava i to na način da iznose – novčana pomoć za pojedinca 17 odsto od osnovice, za porodicu sa dva člana 22 odsto od osnovice, porodicu sa tri člana 27 odsto od osnovice, porodicu sa četiri člana 30 odsto od osnovice i za porodicu sa pet i više članova 33 odsto od osnovice.
Kod dodatka za pomoć i njegu drugog lica predviđeno je povećanje na 22 odsto od osnovice za lice koje cjelodnevno i u potpunosti zavisi od drugog lica u zadovoljavanju osnovnih životnih i fizioloških potreba, i koje nije u mogućnosti da uz upotrebu bilo kojih pomagala samo zadovolji te potrebe.
Za lice kojem je neophodna djelimična pomoć drugog lica u zadovoljavanju osnovnih životnih i fizioloških potreba predviđeno je povećanje na 11 odsto od osnovice, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
Kada je riječ o pravu na ličnu invalidninu, predviđeno je povećanje procenata na način da iznose – 17 odsto od osnovice za lice kome je utvrđeno tjelesno oštećenje od 100 odsto, 14 odsto od osnovice za lice kome je utvrđeno tjelesno oštećenje od 90 odsto, 12 odsto od osnovice za lice kome je utvrđeno tjelesno oštećenje od 80 odsto i 10 odsto od osnovice za lice kome je utvrđeno tjelesno oštećenje od 70 odsto.
Zakonom je definisano da je osnovica za utvrđivanje visine prava prosječna neto plata iz prethodne godine.
“Razlozi za donošenje Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o socijalnoj zaštiti po hitnom postupku sadržani su u potrebi da se neodložno pruži direktna finansijska podrška korisnicima prava iz socijalne zašite, da bi se umanjile posljedice aktuelnog rasta cijena osnovnih životnih namirnica i ostalih proizvoda i usluga”, navodi se u saopštenju.
Prijedlogom zakona predviđeno je i da će Centar za korisnike prava na novčanu pomoć, prava na ličnu invalidninu i prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica koji su pravo ostvarili do stupanja na snagu ovog zakona, po službenoj dužnosti, uskladiti iznos priznatog prava sa odredbama ovog zakona, u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu, a da korisnicima pripada pravo u iznosu propisanom ovim zakonom od dana njegovog stupanja na snagu.
Po Zakonu, sredstva za finansiranje prava na ličnu invalidninu obezbjeđuju se u budžetu Republike, a sredstva za finansiranje prava na novčanu pomoć i prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica obezbjeđuju se 50 odsto u budžetu Republike i 50 odsto u budžetima jedinica lokalne samouprave.
“Imajući u vidu da je predviđeno da zakon stupi na snagu 1. maja, neophodno je obezbjediti dodatna sredstva u iznosu od oko 4.600.000 KM za ovu godinu, od čega 2.700.000 KM u Budžetu Republike Srpske”, navodi se u saopštenju.