Banjac: Zaustaviti namjere prekrajanja dejtonskog sporazuma

Predsjednik Narodne partije Srpske /NPS/ Darko Banjac ocijenio je da izjava američkog profesora međunarodnog prava Frensisa Bojla potvrđuje da će Bošnjaci uz pojedine strane mentore pokušati da antisrpsku rezoluciju o Srebrenici iskoriste za prekrajanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i istakao da Republika Srpska neće dozvoliti da se takve namjere realizuju.
Banjac je naveo da bi se na tom planu, iako ova rezolucija ne bi bila obavezujuća i da bude usvojena, koristili različiti pravni i drugi mehanizmi, pa i Ustavni sud BiH u kome su, između ostalih, tri sudije stranca.

“Više je nego jasno da se radi o tom pravcu i zato su reagovanja iz Republike Srpske oštra, jer se ostvarivanje planova ne može dopustiti. Ne smijemo čekati da dođemo do tog trenutka”, upozorio je Banjac i dodao da je konačni cilj takvih nastojanja protjerivanje Srba sa ovih prostora.

Banjac je napomenuo da je jasno da je rezolucija o Srebrenici koja bi trebalo da se nađe pred Generalnom skupštinom UN uperena protiv srpskog naroda s ciljem definitivnog ukidanja Republike Srpske, kao entiteta u okviru državne zajednice BiH i na kraju protjerivanja Srba sa ovih prostora.

“Jasno je da ta rezolucija nije obavezujuća i ako se usvoji, ali bi je oni upotrijebili u smislu prekrajanja Dejtona i ukidanja Srpske, njenih nadležnosti i svega što žele na planu unitarizacije BiH”, rekao je Banjac Srni, komentarišući izjavu Bojla koji je i nekadašnji savjetnik bošnjačkog lidera Alije Izetbegovića.

Banjac je podsjetio da je raniji pokušaj etiketiranja Srba bio 2015. godine kada je Velika Britanija predložila rezoluciju u Savjetu bezbjednosti, ali je to osujećeno zahvaljujući ruskom vetu.

Profesor međunarodnog prava sa Harvarda i prvi agent BiH pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu Frensis Bojl rekao je da rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN treba koristiti za “promociju interesa BiH” i da se riješe Republike Srpske koju je nazvao “genocidnom tvorevinom”.

Nezavisna međunarodna komisija za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine zaključila je da se u Srebrenici nije dogodio ni pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte. Komisija od 10 svjetskih eksperata zaključila je da Srbi nikada nisu imali takav plan ni u Srebrenici, niti na bilo kom drugom mjestu.

Rukovodstvo Srbije i Republike Srpske snažno se protivi rezoluciji o Srebrenici koju je predložio stalni predstavnik BiH u UN Zlatko Lagumdžija bez saglasnosti Predsjedništva BiH, a koje su podržale NJemačka i druge velike sile Zapada.