U KOZARSKOJ DUBICI OPET POPLAVE

poplava 5 10 09 2010Dubičani se nisu oporavili ni od šteta uzrokovanih junskim poplavama, a danas već zbrajaju nove.
Najkritičnije je opet u Međeđi, ali poplavljeno je i područje Knežice.Ugrožena su domaćinstva i putne komunikacije,a sve je počelo jučerašnjim nevremenom sa jakim vjetrom, gradom i kišom.
Kiša je  padala i sinoć,a nastavila i danas.
Prema jutrošnjim mjerenjima u meteorološkoj stanici Instituta Mlječanica registrovane su padavine od 45 litara kiše po kvadratnom metru.
Nagli dotok velike količine bujičnih voda donji obodni kanal nije izdržao, popustio je na istom mjestu kao i juna ove godine,a da nije,mještani Međeđe kažu da bi pod vodom bilo i mnogo više kuća nego što je sada.
U pojedinim dijelovima ovog sela voda je dosegla visinu od pola metra,poplavila je 50-ak kuća,kao i dvorišta područne osnovne škole i Crkve Svetog apostola Petra i Pavla na kojoj su još uvijek vidljive posljedice posljednje poplave.
Bez vatrogasaca se ni sada nije moglo, od ranih jutarnjih časova angažovani su na ispumpavanju vode iz podruma i dvorišta.
Mještani sa ugroženih područja spašavaju šta se spasiti da, a nadležni u Civilnoj zaštiti od ranih jutarnjih časova obilaze teren i pomažu gdje treba.
Sva ugrožena područja obišao je šef opštinskog Odsjeka civilne zaštite Đuro Trubarac,koji je rekao da je poplavama ugroženo više od 70 domaćinstava, 50-ak u Međeđi i 25 na području Knežice.
Nivo vode u obodnim kanalima u dubičkoj Ravni opada,ali raste vodostaj rječice Rakovice, pa postoji realna opasnost od izlijevanja, istakao je Trubarac i dodao da je na utvrđivanju nasipa angažovano 30-ak ljudi.
Sa stanovnicima Međeđe jutros je bio i načelnik opštine Nino Jauz koji je i ovog puta istakao problem održavanja obodnih kanala u dubičkoj Ravni,kao i da se ovaj problem ne može riješiti na lokalnom nivou, jer obodni kanali nisu u nadležnosti opštine, već Vodoprivrede Republike Srpske.
Sistem za odbranu od poplava na području opštine je star i neodržavan i traži hitnu sanaciju, naglasio je Jauz.
Ovog ljeta,kao nikad do sada, u nešto manje od tri mjeseca dvije poplave većih razmjera zahvatile su našu opštinu.
Voda je opet izlila na istim mjestima,građani su ogorčeni,a rješenja zasad nema, jer se evidentni problemi sa obodnim kanalima ne mogu riješiti bez pomoći Vlade Republike Srpske i republičkih institucija.