U okviru “Zimske škole za poljoprivrednike” održano predavanje za uzgajivače kruške

U okviru „Zimske škole za poljoprivrednike“ koju realizuje Odjeljenje za privredu i poljoprivredu Opštine Kozarska Dubica danas je održano  predavanje za uzgajivače kruške.

Stručnjaci Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede , šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske , područnih jedinica Prijedor i Gradiška  su govorili o problematici rodnosti kruške, te suzbijanju kruškine buve,kao najzastupljenijeg insekta  kod ove voćne vrste.

Kruškina buva sigurno pravi velike probleme u našim voćnjacima i borba sa njom jeste teška, ali nije nemoguća jer postoje odgovarajući insekticidi koji uz pravovremeni tretman uspješno djeluju, kazala je Bojana Šukalo iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, Područna jedinica Gradiška.

Ona je rekla da ovaj insekt prvenstveno utiče na kvalitet ploda jer formira gljivu čađavicu koja prlja plodove, ali i da ako se duže zadrži u zasadu kruške prouzrokuje  sušenje pupoljaka i samim tim utiče na rodnost. Zato je potrebno da naši voćari konstantno prate stanje na terenu i u odnosu na to što vide adekvatno djeluju, savjetovala je Šukalo.

Govoreći o rodnosti kruške Mirko Jokić iz prijedorske kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi je rekao da su prosječni prinosi kruške kod nas na veoma niskom nivou i  da se posljednjih godina kreću ispod 10 tona, a trebali bi biti od 25 do 30 tona u intenzivnoj proizvodnji.

On je naglasio da je više razloga za to, te da je malo pažnje koja se pridaje samoj agrotehnici jedan od ključnih razloga , kao i nepoznavanje sortne karakteristike ove voćne vrste. Problem je i što naši voćari tehnologiju uzgoja jabuke direkto prenose na uzgoj kruške , a to ne možemo jer kruška kao vrsta ima svoje specifičnosti i upravo zbog nepoznavanja same biologije ove voćne vrste , mi u stvari pravimo brojne greške , istakao je Jokić.

On je naveo da su greške prisutne od same rezidbe, preko ishrane i primjene određenih sredstava, pa do zanemarivanja oprašivanja kruške , odnosno značaja primjene pčela u samom oprašivanju i oplodnji. Kontrola bujnosti je uz sve to jedan od ključnih faktora u uvođenju krušaka u stabilan prinos, naglasio je Jokić.

Današnje predavanje za uzgajivače kruške je jedno u nizu predavanja koja će tokom februara biti organizovana za  poljoprivredne proizvođače u našoj opštini u okviru „Zimske škole za poljoprivrednike“ , kazao je  Miroslav Tica načelnik Odjeljenja za privredu i poljoprivredu.

On je rekao da su u ovom odjeljenju odlučili da kroz organizaciju stručnih predavanja  obrade najzanimljivije teme koje bi mogle da pomognu poljoprivrednim proizvođačima da riješe neke svoje probleme koji se nameću tokom proizvodne sezone. Između ostalog, najavio je i sutrašnje predavanje za povrtlare, uzgajivače krastavaca kornišona i pozvao poljoprivrednike na predavanje o uzgoju lijeske koje će biti održano krajem februara.

Naše aktivnosti vezane za poljoprivredu i poljoprivrednike  tokom mjeseca marta biće usmjerene na prezentaciju Pravilnika o podsticajima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske koji je u izradi, kao i na pripremu osnovnog , opštinskog pravilnika o podsticajima, kako bi zakonski uskladili ta dva pravilnika i zajednički djelovali u cilju poboljšanja poljoprivredne proizvodnje kod nas, naglasio je Tica.

Današnjem predavanju prisustvovalo je 20-ak uzgajivača kruške i učenici poljoprivredne škole Srednjoškolskog centra „Nikola Tesla“.

Sa 368 hektara pod intenzivnim zasadima voća , uglavnom jabuke , kruške i šljive Kozarska Dubica je i dalje druga opština u Republici Srpskoj. Pod kruškom imamo 103 hektara intenzivnih zasada kod 43 individualna proizvođača i dva privredna subjekta, a u sortnom sastavu preovladava viljamovka.