U našoj opštini mišja groznica potvrđena kod troje pacijenata

U Kozarskoj Dubici do sada su potvrđena tri slučaja mišje groznice, a oboljeli pacijenti upućeni su na dalje liječenje u Infektivnu kliniku u Banjaluku.Prvi slučaj ovog oboljenja javio se još krajem marta mjeseca ove godine,a druga dva slučaja zabilježena su u proteklih mjesec i po dana, saznajemo od pomoćnika direktora za medicinska pitanja u Domu zdravlja „Kozma i Damjan“  Katarine Milošević.

U još pet slučajeva  zabilježenih u skorije vrijeme sumnja se na isto oboljenje, pa su pacijenti upućeni na Infektivnu kliniku , a da li se radi o mišjoj groznici, biće poznato u narednom periodu po završetku dijagnostičkih analiza.

Pacijenti  sa simptomima koja podsjećaju na mišju groznicu su sa različitih lokacija opštine, tako da se ne može reći da postoji prostorna povezanost između njih.

Epidemija mišje groznice u našoj opštini još uvijek nije proglašena , oboljelih ima i u Kostajnici i u Srpcu, a epidemija je za sada proglašena samo na području Gradiške.

Uzročnik mišje groznice su virusi koje prenose glodari: šumski,poljski  miš, te pacovi. Oni infekciju šire svojim izlučevinama, po površini, po tlu ,povrću i voću koje raste niže pri zemlji,a do zaraze ljudi dolazi  prilikom čišćenja prostorija u kojima su boravili zaraženi  glodari,te preko kontaminirane hrane i vode.

Znaci bolesti su naglo povišena  temperatura i do 40 stepeni, drhtavica, groznica,suhoća usta,bolovi u grlu ,mišićima,bolovi u stomaku,povraćanje,crvenilo očiju i kože,kao i tačkasta krvarenja po koži  i krvarenja na nos.

„To su simptomi u prvoj fazi, a u sljedećoj fazi može doći do poremećaja funkcije bubrega i  opsežnijih krvarenja po koži i sluznicama,nakon čega dolazi faza oporavka“,kazala je Miloševićeva.

Ona je naglasila da bolest može biti opasna, ali svi slučajevi  u našoj opštini su prošli dobro sa uobičajenim tokom bolesti ,bez komplikacija.

Građani treba da se čuvaju tako što će dobro prati voće i povrće koje raste pri zemlji, kao što su jagode, luk ,salata.U slučaju da se čiste prostori koji su bili dugo zatvoreni,ili  radnici koji rade poslove u kojima se puno diže prašina, bilo bi dobro da se nose maske  koje štite usta i nos.U poslovima u šumi,ili u poslovima sa zemljom,dobro je nositi zaštitne rukavice,a treba voditi i računa o hrani koja se nosi u prirodu. Ne treba se koristiti voda iz neprovjerenih izvora, te je važno izbjegavati i sjedenje na tlu.

„Inače,sporadični slučajevi mišje groznice jave se svake godine,a povremeno se pojave u takozvanim „mišjim godinama“ i epidemije kada su toplije zime pa se  ljeti pojača broj glodara ,što utiče na učestalost bolesti“,dodala je Miloševićeva.

Na području naše opštine  izvršena je proljećna deratizacija, a ukoliko se u narednom periodu poveća broj oboljelih pacijenata  i proglasi epidemija, izvršiće se dodatna deratizacija područja iz kojih dolaze oboljeli pacijenti, kazali su u Odjeljenju za stambeno-komunalne poslove opštine Kozarska Dubica.