EU ProLocal-akcioni planovi za zaštitu od poplava

Velike štete koje su pretrpjeli u poplavama 2014.godine pokazale su da preduzeća u Republici Srpskoj nisu spremna za prirodne nesreće takvih razmjera.

U okviru aktivnosti izrade planova za otpornost na poplave koja se sprovodi uz pomoć Evropske unije i Vlade Njemačke trideset jedno bosansko-hercegovačko preduzeće trenutno radi na izradi akcionih planova kojim će definisati mjere prevencije kao i procedure za vrijeme i nakon poplava u svojim preduzećima.

Ovi akcioni planovi će im pomoći da odrede korake koje trebaju poduzeti u slučaju da se ustanovi opasnost od poplava i bolje odgovore na poplave. Preduzeća će također pripremiti komunikacijske planove i osposobiti radnike u oblasti zaštite od poplava kako bi se povećala njihova spremnost za ovu opasnost i time povećale šanse za zaštitu ljudskih života, infrastrukture i opreme.

Ova aktivnost nije usmjerena samo na preduzeća pogođena poplavama u 2014. godini, već i na preduzeća koja se nalaze u područjima izloženim riziku od poplava i žele djelovati preventivno.

„Učinak poplava se posebno negativno odrazio na mala i srednja preduzeća, dijelom i zbog nepostojanja internih mehanizama za upravljanje rizikom“, ističe menadžerica EU ProLocal programa Karin Hoerhan .

„Do sada je kroz EU ProLocal, Program za lokalnu samoupravu i ekonomski razvoj u BiH dodijeljeno 3 miliona evra bespovratnih sredstava preduzećima uz pomoć kojih su, između ostalog, nabavili i novu opremu. Stoga, ova aktivnost predstavlja i podršku za održanje ostvarenog napretka“,kazala je Hoerhan.

Za sanaciju posljedica od poplava bespovratna sredstva u iznosu od 95.000 KM 2017.godine dobilo je i preduzeće „Jelena“ iz Kozarske Dubice , kao i kooperanti ovog preduzeća koji su na ratarskim kulturama 2014.godine pretrpjeli ogomnu štetu.

Sada aktivno rade na prevenciji.

Osim na zaštiti ljudi, objekata i opreme, u „Jeleni“ rade i na izradi akcionog plana za zaštitu nasada žitarica, koji su najizloženiji riziku od plavljenja.

„Uvjereni smo u značaj dobro pripremljenog akcionog plana, jer njegovim dosljednim provođenjem sigurno možemo preduprijediti sve što je u našoj moći. Radnici su upućeni u detalje, i svako je upoznat sa svojim zadatkom u slučaju poplava”, kazao je vlasnik „Jelene“ MarkoVlajsević.

Akcioni plan zaštite od poplava na osnovu kog su dobili i odgovarajući sertifikat „Jelena“ je uradila za Mlin , u izradi je plan za zaštitu ljudi, objekata i opreme u Drakseniću ,a u planu je i izrada akcionog plana za zaštitu od poplava poljoprivrednih zasada.

EU ProLocal je razvio Vodič za prevenciju i bolji odgovor na poplave za mala i srednja preduzeća u BiH, koji pruža pregled praktičnih mjera kako spriječiti ili ublažiti štetu, kao i set naljepnica za označavanje opreme s uputama o ključnim akcijama koje treba poduzeti u slučaju poplava. Vodič je dostupan na http://eu-prolocal.ba/odrzivi-oporavak/ .

EU ProLocal finansira Evropska unija sa 9 miliona evra i Vlada Republike Njemačke sa dodatna 4 miliona evra. Program implementira GIZ BiH.