Edukacija medicinskih sestara i tehničara u Specijalnoj bolnici “Mlječanica”

U organizaciji Sekcije sestara i tehničara u reumatologiji i rehabilitaciji regije Prijedor danas je u Specijalnoj bolnici „Mlječanica“ održana radionica o temi „Značaj setrinske dokumentacije i podrška zdravstvenih informacionih sistema u sestrinskoj dokumentaciji“. U radu ovog skupa učestvovali su gosti iz zravstvenih ustanova regije , zavoda za fizikalnu medicinu „Doktor Miroslav Zotović“  i  Živana Vuković Kostić, predsjednik Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske.

Predsjednik Sekcije sestara i tehničara u reumatologiji i rehabilitaciji  , Duško Bjelić, glavni medicinski tehničar Specijalne bolnice „Mlječanica“ kazao  je da je značaj sestrinske dokumentacije višestruk.  „Pored toga što dokumentacija olakšava svakodnevni rad i planiranje zdravstvene njege kod pacijenata , ona ima i sudsko-medicinski značaj u slučaju žalbi korisnika , a značajna je u naučno-istraživačkom radu u sestrinstvu , gdje medicinske sestre i tehničarri prilikom pripremanja radova za simpozijume i kongrese, mogu da uzimaju podatke iz sestrinske dokumentacije i procesa zdravstvene njege“, rekao je Bjelić.

Živana Vuković Kostić , predsjednica Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica RS  kazala je da je udruženje formirano 1998.godine , te da  u svom sastavu ima 14 aktivnih sekcija koji svakog mjeseca imaju redovne edukacije. Osim  sekcijskih aktivnosti , radionica i seminara, članovi udruženja učestvuju na  kongresima ,udruženje obilježava  i međunarodni dan medicinskih sestara , a ostvaruje odlična saradnju sa kolegama iz regije , Evrope i svijeta. Stalna edukacija sestara u reumatologiji i rehabilitaciji je vrlo značajna jer se radi o teškim pacijentima , istakla je Kostićeva te dodala  da je doprinos medicinskih sestara u liječenju pacijenata vrlo veliki.

„Sekcija  sestara i tehničara u reumatologiji i rehabilitaciji ovdje u bolnici „Mlječanica je vrlo aktivna sekcija i ja se zahvaljujem menadžmentu koji je prepoznao rad našeg udruženja i značaj rada medicinskih sestara i ponovo nas pozvao da održimo ovu radionicu. „Mlječanica“ je poznata svim zdravstvenim radicima kao kvalitetna banja , koja ima dobar kadar kao i menadžment koji radi na poboljšanju uslova rada medicinskog osoblja i boravka pacijenata“, naglasila je Kostićeva. Kostićeva je dodala da je sestrinski rad izuzetno težak, zahtjevan i odgovoran, koji zahtjeva i stalnu edukaciju i obrazovanje , te da se ova profesija mora promovisati u skladu sa promjenama u svijetu.

A menadžment bolnice Mlječanica nastavlja sa adaptacijama i uređenjem enterijera , kao i bolničkog prostora sve u cilju da se pacijentima koji se ovdje liječe pruže što bolji uslovi boravka.

“Na Odjelu za poluintenzivu njegu promijenili smo stolariju, naredne sedmice kreću radovi na adapteciji i uređenju recepcije  , postavićemo 200 kvadrata novih pločica i novi pult za prijem gostiju , pa će recepcija dobiti sasvim nov i moderan izgled, a u ove radove biće uloženo oko 100 hiljada maraka iz vlastitih sredstava“, kazao je Brdar.

Brdar je istakao da je nakon sedam mjeseci Bolnica „Mlječanica“  finansijski konsolidovana , u martu ove godine  prihodi su bili veći od rashoda , a bruto plate su isplaćene prvi put nakon osam godina, te izrazio očekivanja da će Bolnica na kraju ove godine imati pozitivan finansijski bilans.

Sekcije sestara i tehničara u reumatologiji i rehabilitaciji ima u planu za ovu godinu četiri edukativna sastanka , gdje se planiraju obraditi teme iz zdravstvene njege , posebno oni problemi koji se identifikuju tokom svakodnevnog rada sa pacijentima.Ove interene sastanke prate ljekari bolnice Mlječanice , te 15 medicinskih sestara i 25 fizioterapeuta.